събота, 26 април 2014 г.

Криворазбраната цифровизация

Бизнес-моделът на мултиплексите не излизал (виж например тук).

Добро утро.

Държавата трябвало или да им изкупи бизнеса, или да го субсидира, защото тази дейност била стратегическа. Да, добре, стратегическа е. Но само за Националната телевизия, която действително има стратегическо значение. Но тя пък е на отделен мултиплекс, за който и без друго се плаща от бюджета.

За търговските телевизии и търговските мултиплекси, обаче, да не си и помислят! Отказвам чрез данъците си да плащам за преноса на реклами по въздуха. Да си го плащат рекламодателите.

Оставям настрана факта, че това би било и нарушение на правилата на свободна конкуренция - ако ще субсидирате телевизията на бабите, защо само ефирната? Защо държавата да не им субсидира кабелната или сателитната? Защо не дори IPTV? Защо една технология ще е по-привилегирована от друга?

Впрочем, същата драма я наблюдаваме във всяка една област, в която закъснеем с прилагането. Някой спомня ли си за т.нар. unbundling на телефонните линии? Няма как да си спомняте, защото въобще не сте чували, че една и съща телефонна линия може да се ползва от някоко оператора (един за глас, друг за Интернет, трети за телевизия). Този процес толкова закъсня, че когато стана юридически възможен, операторите вече нямаха интерес - имаше други технологии и за глас, и за интернет. На никого не му се занимаваше със сложната и скъпа процедура по споделено използване на старите телефонни кабели и просто си опънаха нови. Вярно, по дърветета, но нови. В развитите страни отдавна са забравили на коя компания принадлежи кабелът, който влиза у вас. По един и същ кабел днес телефонът ви е от Бритиш телеком, интернетът - от О2, а телевизията - от Скай. От утре, пак по същия кабел (без Латинка Петрова), може и трите да бъдат от TalkTalk. От другия месец - обратно. В Лондон има 17 оператора по същия кабел, защото развръзването стана навреме. У нас имаше една единствена "развързана" телефонна линия - тази на приятелката на маркетинговия директор на една от телеком фирмите, за да тестват процедурата и да видят дали става. За ставане - става. Но с десет години закъснение, когато вече не беше нужно. Някой ми каза, че после имало и втора развързана линия, но това твърдение така и си остана недоказано.

Цифровата ефирна телевизия също е технология от миналия век. Звучи ни модерно, но всъщност отдавна е изостанала. Мина и времето. Каквото е можело да се изцеди от това лимонче, то е изцедено отдавна и нищо ново не може да се направи. Не е останала нито капка сок, който да си заслужава усилията по изстискването. Нормално е вече да няма търговски интерес от никого към нещо, което няма накъде да се развива. Технологиите в разпространението на телевизия просто подминаха този етап. Забравете го. Изключете мултиплексите (без БНТ) за да не харчат излишно ток, разпродайте старото желязо в някоя още по-изостанала държава (ако има такава) и давайте напред. Има какво друго да се прави в тази сфера.

Митко

1 коментар:

  1. Бравос, брилянтен както винаги! А аз вчера си зех един Строн...пииип 8113 цифров приемник за 47-8 лева за да го видя що е то?!? :? :) Е, работи, учудващо не е прекъсвал сигнала от вчера :) Кога ще пием кафе? :??: ?:?) хехе

    ОтговорИзтриване